Jukola och Venla
Under helgen den 14-15 juni befann sig en stor grupp från klubben i Finland för att springa Jukola och Venla. Stafetthelgen inleddes på lördagen med damstafetten Venla, där OK Pan-Kristianstad ställde upp med två starka lag.

I förstalaget tog Ylvi Kastner hand om startsträckan och gjorde en fin insats i det stora startfältet, även om hon inte var helt nöjd efter en miss på andra halvan av banan. I andralaget sprang Pim Hedberg, som även hon kämpade på bra i värmen trots att förstasträckan inte är något hon vanligtvis springer.
På den andra sträckan skickades Alva Björk ut för förstalaget. Hon gjorde ett stabilt lopp och lyfte laget från en 72:a till en 16:e plats. I andralaget tog Elin Nilsson sig an den långa andrasträckan. Även om hon inte var helt nöjd med sitt lopp, imponerade hon stort genom att dessutom ställa upp och springa en sträcka senare i herrstafetten!
Hanna Müller och Olivia Svensson sprang tredje sträckan för respektive lag. Hanna fortsatte upphämtningen för förstalaget och förde dem upp till 15:e plats efter ett fint lopp. Olivia gjorde sin debut på Venla och visade fin teknik när hon hon plockade sju placeringar för sitt lag.
På den fjärde och avslutande sträckan skickades våran erfarna sistasträckslöpare Olivia Nilsson ut för förstalaget. Olivia ställdes mot starka orienterare på världsnivå men lyckades genom sin stabila orientering hela vägen in i mål, säkra en 23:e plats, och plats på podiet för förstalaget! En mycket bra placering i det stora startfältet, och löparna var i sin helhet nöjda, men med smak och tro på mer framöver! I andralaget fick vi på sista sträckan förstärkning av en tysk förstaårs-senior vid namn Emma Casparin. Vi är såklart mycket tacksamma över att Emma ville springa med oss, och hon gjorde det dessutom väldigt bra och tog efter en del klättring i mål på laget plats 190. Även detta en bra placering och genomförd stafett bland drygt 1300 godkända lag!
När Venla var över så var det dags för grabbarna att göra sig redo för Jukola. Klockan 23:00 finsk tid så gick startskottet för Jukola. Ut på förstasträckan sprang Nicolas Kastner för förstalaget och John för andralaget. Årets upplaga av stafetten gick i riktigt brötig terräng vilket gjorde orienteringen väldigt klurig under nattsträckorna. Nicolas hade en strulig inledning och fick sedan jaga för att jobba ikapp tid och placeringar men gjorde det bra och växlade till Oscar David Broman Jensen på en 27 plats. Oscar springer riktigt stabilt genom natten och plockar upp laget till en 17:e plats. Runt minuten upp till topp 10.
Ut på den långa tredje sträckan springer Francesco Mariani. Han springer stabilt och är med länge och slåss om topp 10. Efter ett litet dåligt vägval på sista långsträckan så tappar han lite draget men växlar ändå starkt in på en 16:e plats. Fjärde sträckan sprangs av Edvin Smedberg. Han upplevde själv att formen inte riktigt fanns där för att hänga med dom snabbaste lagen. Han håller dock ihop det bra och växlar ut Simon Svensson på en 22:a plats. Simon springer stabilt men är inte riktigt nöjd då det blev någon minuts bom. Växlar som 28:e lag.
Nu är det helt och hållet dagsträckor som återstår och ut på 6:e sträckan sprang Jesper Johansson. Han gör ett stabilt tekniskt lopp och plockar kontinuerligt placeringar under sträckan. Efter en bra sträcka växlar han som 16:e lag ihop med Malung och Nydalen som är inne som 14:e och 15:e lag. Ut på sista sträckan springer Loke som efter en period av skada och sjukdom efter SM medel och stafetthelgen får en tuff uppgift i och med den 15 km långa sista sträckan. Han jobbar för laget och vägrar att bryta trots stukad fot och kramp i benen. Allt för att laget ska slippa stå långt bak i starten inför nästa års Jukola. Han tar in laget på en 44:e plats. Laget visar att dom genom hela stafetten är uppe och nosar på topp 10 trots inga toppenlopp vilket visar på en hög lägsta nivå. Blir spännande att se lagets utveckling kommande åren!
I andra laget sprang nästan enbart Pan-löpare förutom Jonas Hammarsköld (Sundsvalls OK) på 5:e sträckan. Laget sprang starkt genom hela stafetten men blev tyvärr felstämplade på sträcka 6 pga strul med emit-brickan. Inget att göra åt tyvärr men det kommer flera chanser! I laget sprang:
- John Oskarsson
- Fredrik Nilsson
- Lukas Weiser
- Jonas Hammarsköld (SOK)
- Elin Nilsson
- Nicolai Alvarez
- Fergus O'Neil
Roligt att se att många visar stark form i andra laget vilket blir roligt inför kommande Tjoget i Juli!